Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania opracowała i prowadzi autorski program mentoringowy pod nazwą Program RAZEM. Polega on na współpracy Mentora z Podopiecznym. Celem współpracy jest pomoc w skutecznym usamodzielnieniu się Podopiecznego. Mentorami są pracownicy Grupy ERBUD. Podopiecznym może zostać osoba przygotowująca się do usamodzielnienia, pozostająca pod opieką pieczy zastępczej.
Podopiecznymi Programu RAZEM są wychowankowie domów dziecka oraz rodzinnych domów dziecka. Uczestnicy Programu RAZEM to osoby usamodzielniane, które chcą aktywnie pracować nad swoją przyszłością. Każdy Podopieczny Fundacji będący uczestnikiem Programu RAZEM jest objęty indywidualną opieką Mentora.
Mentorzy Programu RAZEM na co dzień są pracownikami Grupy ERBUD. Nasi Mentorzy pracują z Podopiecznymi Programu dobrowolnie, w systemie wolontariatu. Mentor swojemu Podopiecznemu oferuje radę, wsparcie i pomoc w okresie wkraczania w dorosłe życie.
Mentorzy Programu RAZEM dzielą się swoim doświadczeniem i zdobytą wiedzą z Podopiecznymi oraz budują z nimi przyjazne, bezpośrednie więzi. Relacje między „życiowym doradcą” a Podopiecznym opierają się na szacunku i zaufaniu, a ich celem jest głównie inspirowanie i odkrywanie potencjału wychowanków.
Mentorzy programu RAZEM wywodzą się głównie spośród pracowników Grupy Kapitałowej ERBUD. Są to osoby nie tylko postrzegane wewnątrz organizacji jako empatyczne i życzliwe, ale także uznane przez specjalistów (psycholog, pedagog, opiekun społeczny) za odpowiednie do współpracy z wychowankami. Kandydaci na mentorów, którzy uzyskają pozytywną opinię specjalistów, przechodzą dodatkowe szkolenia dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Podczas pracy z Podopiecznym Mentorzy w każdej chwili mogą uzyskać pomoc psychologa, lub innego specjalisty. Nasi Mentorzy współpracują z Fundacją na zasadach wolontariatu.
Chcą pomagać i mają predyspozycje do bycia wolontariuszem.
Działają dodatkowo, charytatywnie na rzecz lokalnej społeczności.
Wychodzą z inicjatywą, proponują rozwiązania, „pokazują życie”, czuwają nad pierwszymi krokami w dorosłym życiu.
Proponują i podpowiadają, nie decydują, wspierają i służą pomocą, gdy coś idzie nie tak.
Wolontariusze odpowiadają na rzeczywiste potrzeby podopiecznych. Wiedzą, że dobra relacja jest kluczem do sukcesu.